Stomatologia zachowawcza

Home Stomatologia Stomatologia zachowawcza
leczenie kanałowe Płock

Stomatologia zachowawcza - leczenie kanałowe Płock

Naczelnym zadaniem Stomatologii zachowawczej jest utrzymanie zębów naturalnych jak najdłużej,poprzez stosowanie właściwych metod odtwarzania ich struktury i przywracanie zębom ich funkcji. Dlatego też w Gabinecie DrKacprzak jesteśmy przekonani do minimalnie inwazyjnego postępowania zapobiegawczo-leczniczego.
Jednak gdy proces próchnicowy zaatakuje ząb, niestety jest już za późno, by uniknąć inwazyjnego leczenia – „borowania”. Tylko plamy demineralizacyjne czyli bardzo wczesne stadium próchnicy, w którym nie dochodzi jeszcze do mechanicznej utraty tkanek zęba, a jedynie do utraty minerałów , można leczyć za pomocą preparatów remineralizujących, tj. zawierających fluor.

Podstawowym problemem towarzyszącym wizytom u dentysty, jest obawa przed bólem.

W Gabinecie Dr Kacprzak stosujemy, na życzenie Pacjenta, znieczulenie przed leczeniem zachowawczym zęba.

Po dokładnym oczyszczeniu próchnicy, jeśli nie zachodzi potrzeba leczenia kanałowego, lekarz może założyć wypełnienie. Proponujemy Państwu wypełnienia renomowanych firm japońskich (GC) , szwajcarskich (Vivadent), amerykańskich (Dentsply). Różnorodność barw materiałów kompozytowych pozwala na idealne dopasowanie wypełnienia.

Niestety wypełnienia kompozytowe, nie są wieczne. Często po 3 – 5 latach następuje proces rozszczelnienia i konieczność wymiany wypełnienia. By zabezpieczyć się przed częstą wymianą, w przypadku dużych wypełnień proponujemy wykonanie inlay’a. Jego przewagą nad zwykłymi wypełnieniami jest duża żywotność, wadą – wyższa cena. Proponujemy Inley’e porcelanowe (dopasowane do koloru zęba).

Endodoncja

Ból zęba pojawia się wtedy, kiedy proces destrukcji zęba dotyczy szkliwa – najtwardszej kości w ludzkim organizmie oraz zębiny. Zębina posiada drobne kanaliki, którymi przewodzi do miazgi nieprzyjemne doznania tj. ból na zimne, ciepłe czy słodkie. Miazga, to skupisko nerwów i naczyń krwionośnych. Jeżeli proces próchnicowy nie zostanie zatrzymany na etapie szkliwa lub zębiny i dotrze do miazgi, dochodzi do jej stanu zapalnego.Wtedy niezbędne jest leczenie kanałowe. Na szczęście dzięki regularnym kontrolom w gabinecie jesteśmy w stanie temu zapobiec. A jeśli już się zdarzy konieczność leczenia kanałowego, możemy zastosować, na życzenie pacjenta, znieczulenie przed leczeniem kanałowym zęba.

Do niedawna uważano, że zęby po leczeniu kanałowym są po pewnym czasie skazane na usunięcie, jednak obecnie dzięki rozwojowi technik leczenia kanałowego to stwierdzenie nie jest już aktualne, a co więcej – można jeszcze uratować wiele zębów, które nie zostały prawidłowo wyleczone kanałowo wiele lat temu.

Leczenie kanałowe ze względu na specyfikę anatomiczną kanałów korzeniowych często stwarza poważne problemy dla lekarza. Należy podkreślić fakt, że dobrze wykonane leczenie kanałowe daje możliwość dalszego funkcjonowania zęba jako całości i często uzupełnień protetycznych opartych na tym zębie. Jest to fundament całego dalszego leczenia tak często niedoceniany. Na dobrze wyleczonym kanałowo zębie możemy wykonać koronę, most lub inne uzupełnienie protetyczne, nie obawiając się, że za jakiś czas cała ta praca będzie do wyrzucenia ze względu na źle wykonane wcześniej leczenie endodontyczne.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z komory i kanałów zęba, mechanicznym i chemicznym opracowaniu systemu korzeniowego i w ostatnim etapie – wypełnieniu kanałów specjalnym do tego celu materiałem. Nasz Gabinet dysponuje endometrem – Raypex 5 , jest to urządzenie służące do elektronicznego, precyzyjnego pomiaru długości kanałów korzeniowych, dzięki temu jesteśmy w stanie przeprowadzić z sukcesem leczenie kanałowe nawet najtrudniejszych przypadków klinicznych.

RTG

RTG zęba wykonuje się w celu ustalenia przyczyny dolegliwości, z którymi zgłasza się pacjent oraz podczas niektórych zabiegów takich jak usuwanie zęba, leczenie kanałowe czy kontrola zęba w jakimś odstępie po zabiegu.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek 10.00 – 18.00
Sobota 10.00 – 14.00
Niedziela i święta nieczynne

Kontakt:

  • Plac Celebry Papieskiej 1 (Orlen Arena), lokal 9.
  • 883-012-013
Gabinet stomatologiczny Płock i kosmetyka