Profilaktyka stomatologiczna

Home Stomatologia Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje następujące zabiegi :

  • usuwanie osadu i kamienia nazębnego
  • lakowanie zębów
  • lakierowanie zębów
  • intensywna fluoryzacja w profilaktyce przeciwpróchniczej i leczeniu nadwrażliwości
  • naukę higieny jamy ustnej

Nieusuwana płytka bakteryjna w ramach codziennej higieny jamy ustnej przekształca się w kamień nazębny. Kamień prowadzić może do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia – paradontozy, a w konsekwencji do utraty zębów. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio często (w zależności od wskazań) oczyszczać zęby w gabinecie stomatologicznym.
Zabieg ten wykonujemy bez znieczulenia metodą mechaniczną przy pomocy ultradźwięków i piaskarki. Jednak przy obfitych złogach nazębnych oraz przy odsłoniętych szyjkach zabieg ten można wykonać w znieczuleniu miejscowym oraz podzielić na etapy celem poprawy komfortu. Na koniec zabiegu po dokładnym oczyszczeniu wszystkich powierzchni zębów, całość uzębienia polerujemy za pomocą specjalistycznych szczoteczek, gumek i past polerskich tak, aby pozostawić idealnie gładką powierzchnię.

Po zakończonym zabiegu przy prawidłowej higienie jamy ustnej osad i kamień nie będzie miał tendencji do nadmiernego osadzania się. Zabieg lakowania jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż ich budowa sprzyja zaleganiu bakterii. Zabieg lakowania jest bezbolesny.
Lekarz stomatolog przed lakowaniem oczyszcza ząb, a następnie wprowadza lak do wnętrza bruzdy. Zabieg lakierowania wykonuje lekarz stomatolog, stosując do tego fluor o wysokim stężeniu. Przed aplikacją lakieru dokładnie oczyszcza zęby i na suche powierzchnie aplikatorem nakłada preparat. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przezroczystą błonkę.
Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru. Zabieg lakierowania zaleca się wykonywać dwa razy w roku, a przy większej skłonności do próchnicy wykonuje się go częściej – co trzy miesiące. Mechanizm przeciwpróchnicowy fluoryzacji polega na wzmacnianiu zewnętrznej warstwy zęba – szkliwa. Na skutek wchodzenia jonów fluoru w reakcje z hydroksyapatytami szkliwa (główny budulec szkliwa), zwiększa się odporność na działanie kwasów. Jednocześnie fluor hamuje metabolizm komórek bakterii znajdujących się na płytce nazębnej.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek 10.00 – 18.00
Sobota 10.00 – 14.00
Niedziela i święta nieczynne

Kontakt:

  • Plac Celebry Papieskiej 1 (Orlen Arena), lokal 9.
  • 883-012-013
Gabinet stomatologiczny Płock i kosmetyka