Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształków. Mikropeeling kontrolowany jest jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania naskórka. Polega na usunięciu – ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą specjalnego urządzenia.

Kontrolowana mikrodermabrazja jest nowoczesną techniką, która za pomocą łagodnego, mechanicznego peelingu poprawia funkcjonowanie skóry i pomaga uporać się ze specyficznymi problemami skórnymi. Przy zastosowaniu zabiegu mikrodermabrazji z powierzchni skóry usuwane są resztki wydzielin gruczołów skórnych (łój, pot) zrogowaciałe komórki oraz zanieczyszczenia w postaci brudu, pyłu, mikroorganizmów, resztek makijażu i kosmetyków.

Schemat terapii

Zazwyczaj należy przeprowadzić serię od 2 do 20 zabiegów (zależnie od wskazania). Średnio w serii wykonuje się 5 zabiegów. Pierwsze trzy co 7-10 dni, następnie zabiegi co dwa tygodnie. Okresy między zabiegami mogą być dłuższe, nawet do 4 tygodni, jednak zaleca się wykonanie serii w określonych odstępach dla lepszego efektu.

Kolejne miesiące to zwykle jeden zabieg przypominający. Już po pierwszym zabiegu wygląd i kolor skóry wyraźnie poprawia się, w dotyku staje się ona gładsza, efekt ten zwiększa się po kolejnych zabiegach.

Wskazaniem dla większej liczby zabiegów – około 20, są głębokie blizny potrądzikowe – dochodzi do ich stopniowego spłaszczenia i wyrównania kolorów skóry. Im większa liczba zabiegów, tym lepszy efekt.

Wskazania:

trądzik pospolity (zaskórnikowy, krostkowy)
piegi i przebarwienia
rozstępy
blizny
zmarszczki
wiotka skóra
zmiany potrądzikowe
peeling twarzy i ciała
rozszerzone pory
łojotok i suchość skóry
uszkodzenia posłoneczne skóry (twarz, szyja, ręce)
szorstki/nierówny/zrogowaciały naskórek
idealne przygotowanie do zabiegów fotoodmładzania

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane:

zakażenia wirusowe i bakteryjne i grzybicze skóry
trądzik krostkowy, ropowiczy
trądzik różowaty
przeczosy, nadżerki (uszkodzenia ciągłości skóry)
nowotwory skóry i znamiona barwnikowe)
rozległe naczyniaki jamiste
leczenie trądziku Roaccutanem o ile nie minęło więcej niż 3 miesiące
skłonność do powstawania bliznowców zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy (do 2 miesięcy)

Zalecenia pozabiegowe

  • unikanie opalania i kąpieli w basenie przez pierwsze 2 dni po zabiegu
  • picie dużej ilości – 1,5-2 l wody mineralnej dziennie (dodatkowo uelastycznia skórę)
  • pacjenci z przebarwieniami w przerwie między kolejnymi zabiegami powinni używać preparatów zawierających hydrochinon w stężeniu co najmniej 2%
  • preparaty wybielające powinny być nakładane 24 godziny po zabiegu mikrodermabrazji 2 razy dziennie
  • na dzień zaleca się stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym w okresie narażenia na słońce o faktorze co najmniej 50
Gabinet stomatologiczny Płock i kosmetyka