Gabinety Dr Kacprzak

Stomatologia & Medycyna Estetyczna

Home Gabinet medycyny estetycznej Usuwanie przebarwień
protetyka płock

Usuwanie przebarwień Płock

Przebarwienia to widoczne gołym okiem plamki lub plamy ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Moga przybierać kolor od jasnobrunatnego , przez wszystkie odcienie brązu , aż do szarego. Przebarwienia bardzo często powstają przy udziale światła słonecznego i często są po prostu nagromadzeniem melaniny – barwnika skóry , produkowanego w odpowiedzi na promieniowanie ultrafioletowe . Czasem jednak niewielka plamka na skórze może być wynikiem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale także produkujących go komórek – melanocytów.

PRZED

PO

Podział przebarwień:

  • Naskórkowe
    • związane z nadmierną liczbą melanocytów w naskórku
    • związane z nadprodukcją melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów.
  • Piegi – liczne, drobne, nieregularne, jasno – lub ciemnobrązowe plamki zlokalizowane głównie na twarzy, ale również na ramionach dekolcie, plecach. Występują u osób o jasnej karnacji. Nasilają się pod wpływem opalania. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i jest dziedziczne jako cecha dominująca. Piegi występują z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn, szczególnie często pojawiają się u osób o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.
  • Melasma – jedno z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet. Pojawia się najczęściej po 30 roku życia. Rola czynników powodujących to schorzenie nie jest do końca wyjaśniona. Są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone, brązowe plamy bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Symetria ognisk sprawia, że przybiera ona wygląd maskowaty. Najczęstsza jest forma objawowa występuje w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (chloasma uterinum) – u 10-20% kobiet, zażywania leków (np. hydantoiny) oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Wykwity nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na ultrafiolet (także w solarium).
  • Plamy soczewicowate starcze – okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (również tego z solarium), głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi, a także przedramionach i podudziach. Najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.
  • Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.
  • Skórne – melanina zlokalizowana w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej.
  • Mieszane – cechy przebarwień naskórkowych i skórnych.

Czy wiesz, że...

Najczęstsze miejsca powstawania przebarwień to: policzki , czoło , nos , broda , górna warga

Podstawą leczenia przebarwień jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, stosowaniu zewnętrznych preparatów chroniących przed UVB i UVA, noszeniem odzieży osłaniającej ciało.
Preparaty przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry fizyczne bądź mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana w naszej strefie klimatycznej od kwietnia do końca września. Osoby pracujące przy oświetleniu jarzeniowym powinny stosować kremy z filtrami przez cały rok, niezależnie od pory roku. Leczenie zmian skórnych związanych z przebarwieniami jest niezbędne w procesie ich skutecznego usuwania.

Gabinet stomatologiczny Płock i kosmetyka