Usuwanie przebarwień

Przebarwienia to widoczne gołym okiem plamki lub plamy ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Moga przybierać kolor od jasnobrunatnego , przez wszystkie odcienie brązu , aż do szarego. Przebarwienia bardzo często powstają przy udziale światła słonecznego i często są po prostu nagromadzeniem melaniny – barwnika skóry , produkowanego w odpowiedzi na promieniowanie ultrafioletowe . Czasem jednak niewielka plamka na skórze może być wynikiem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale także produkujących go komórek – melanocytów

Przyczyny powstawania:
 • pod wpływem promieniowania słonecznego
 • zmiany zapalne skóry ,np trądzik
 • ciąża
 • zmiany o podłożu hormonalnym
 • stosowanie doustnej antykoncepcji
 • stosowanie zastępczej terapii hormonalnej
 • choroby wątroby
 • okres menopauzy
 • niedoczynność nadnerczy

PRZEBARWIENIA MOŻNA PODZIELIĆ NA:

 • Naskórkowe
 • związane z nadmierną liczbą melanocytów w naskórku
 • związane z nadprodukcją melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów
 • Piegi – liczne, drobne, nieregularne, jasno – lub ciemnobrązowe plamki zlokalizowane głównie na twarzy, ale również na ramionach dekolcie, plecach. Występują u osób o jasnej karnacji. Nasilają się pod wpływem opalania. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i jest dziedziczne jako cecha dominująca. Piegi występują z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn, szczególnie często pojawiają się u osób o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne
 • Melasma– jedno z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet. Pojawia się najczęściej po 30 roku życia. Rola czynników powodujących to schorzenie nie jest do końca wyjaśniona. Są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone, brązowe plamy bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Symetria ognisk sprawia, że przybiera ona wygląd maskowaty. Najczęstsza jest forma objawowa występuje w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (chloasma uterinum) – u 10-20% kobiet, zażywania leków (np. hydantoiny) oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Wykwity nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na ultrafiolet (także w solarium).
 • Plamy soczewicowate starcze – okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (również tego z solarium), głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi, a także przedramionach i podudziach. Najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.
 • Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.
 • Skórne – melanina zlokalizowana w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej.
 • Mieszane – cechy przebarwień naskórkowych i skórnych.

 

 

 

 

Najczęstsze miejsca powstawania przebarwień to: policzki , czoło , nos , broda , górna warga

 

Podstawą leczenia przebarwień jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, stosowaniu zewnętrznych preparatów chroniących przed UVB i UVA, noszeniem odzieży osłaniającej ciało. Preparaty przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry fizyczne bądź mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana w naszej strefie klimatycznej od kwietnia do końca września. Osoby pracujące przy oświetleniu jarzeniowym powinny stosować kremy z filtrami przez cały rok, niezależnie od pory roku. Leczenie zmian skórnych związanych z przebarwieniami jest niezbędne w procesie ich skutecznego usuwania.

W gabinecie DrKacprzak do usuwania przebarwień stosujemy urządzenie IPL ,  zabiegi mezoterapii igłowej  , peelingi kwasowe Toscani oraz zabieg depigmentacji – Spot Out.

IPL+RF  działa wykorzystując zjawisko selektywnej fototermolizy.

Energia świetlna emitowana przez IPL jest pochłaniana przez Melaninę i zamieniana na ciepło co za tym idzie podnosząc temperaturę komórek barwnikowych powoduje ich zniszczenie.

Co to jest MELANINA ?

Melanina jest rozproszona w wypustkach melanocytów w postaci ziarnistości zwanych melanosomami. Melanocyt zawiera zmienną liczbęmelanosomów. Barwa skóry zależy głównie od aktywności melanocytów , czyli od ilości wytwarzanych ziaren melaniny.

 
Zalecane jest wykonanie około 5 zabiegów w odstępach 3 – 4 tygodniowych .

nie opalać się na słońcu albo w solarium przed zabiegiem, w przypadku mocnej opalenizny do 28 dni przed zabiegiem (opalona skóra absorbuje zbyt dużą ilość energii świetlnej), w przypadku stosowania kremów z retinolem, witaminą C lub kwasami owocowymi, należy je odstawić na miesiąc przed zabiegiem tydzień przed zabiegiem nie przyjmować leków i ziół fotouczulających (np. dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp) oraz soków z beta karotenem, bezpośrednio przed zabiegiem skóra powinna być umyta i niczym nie smarowana (bez makijażu).
należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi, zakrywając poddane zabiegowi części ciała lub używać kremów do opalania z wysokim filtrem ( 50 SPV) przez okres 4 tygodni od wykonania zabiegu, nie zażywać środków fotouczulających (dziurawiec, nagietek, bratek, niektóre leki).

 

Przez kilka dni po zabiegu nie należy używać toników na bazie alkoholu

2-3 razy dziennie nakładać preparaty intensywnie natłuszczające skórę

Między zabiegami nie korzystamy  zabiegów złuszczających tj. mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, ziarnisty ( 2 tyg. przerwy )

Zabiegi z użyciem kwasów wymagają od 1 do 3 miesięcy przerwy przed zabiegami IPL

Przez kilka dni nie należy korzystać z sauny , basenu , fitness.

 

Po intensywnym zabiegu ( mocne zaróżowienie skóry ) należy schładzać skórę zimnymi okładami ( cold pack) aż do momentu wyciszenia oraz nakładać preparat nawilżający Bepanthen.

ciąża, karmienie piersią, choroby skóry (np. bielactwo, łuszczyca), opryszczka, nadwrażliwość skóry na światło,świeżo opalona skóra ( 4 tyg. przed i po zabiegu ), krem z retinolem – odstawić 3 tyg. przed zabiegiem , Vit. A , B6 , C , zioła – dziurawiec , nagietek, szałwia ,  – odstawić 2-3 tyg. przed zabiegiem stany przedrakowe i nowotwory złośliwe , cukrzyca, epilepsja, implanty wewnątrz ciała, zaburzenia krzepnięcia krwi , leczenie retinoidami (należy odstawić 6 miesięcy przed zabiegiem), stosowanie steroidów lub kosmetyków zawierających hormony w okresie ostatnich 3 miesięcy

-mrowienie

-Pieczenie

-Dyskomfort

-Rumień