Cosmelan® / Dermamelan

Terapia depigmentacyjna

Home Gabinet medycyny estetycznej Cosmelan / Dermamelan

Cosmelan® / Dermamelan

Cosmelan® jest jedną z najskuteczniejszych kuracji wybielających na rynku. Zawiera czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu, takie jak kwas kojowy i arbutyna.

Melanina - barwnik skóry, jest produkowana w melanocytach, komórkach barwnikowych znajdujących się w naskórku. Komórki te posiadają specjalne struktury nazywane melanosomami, w których powstaje melanina. Chroni ona skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Nadmierne nagromadzenie melaniny powoduje powstanie brązowych lub brunatnych plam, szczególnie w okolicach odsłoniętych takich jak: twarz, dekolt, ramiona, dłonie. Do czynników, które sprzyjają powstawaniu przebarwień jest proces starzenia się skóry będący konsekwencją nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, czyli światło słoneczne, skłonność osobnicza oraz wpływ hormonów (ciąża, tabletki antykoncepcyjne).

Kuracja COSMELAN® umożliwia nie tylko skuteczne pozbycie się przebarwień barwnikowych, ale i przywraca skórze gładkość, napięcie i blask. Terapia Cosmelanem jest indywidualnie dopasowywana do fototypu skóry pacjenta. Głównym wskazaniem zabiegu jest eliminacja przebarwień o podłożu hormonalnym (melasma, chloasma) i posłonecznych.

Dermamelan zawiera wyższą zawartość składników aktywnych od Cosmelanu oraz zawiera kwas salicylowy (którego nie ma w Cosmelanie). Różnica w składzie może sugerować większe powinowactwo Dermamelanu do skóry łojotokowej, jednak Cosmelan również dobrze sprawdza się przy tego rodzaju skórze.

Do 2 dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, napięta i może być odczuwalne uczucie pieczenia. Aby obniżyć te uczucia dyskomfortu, można zwiększyć częstotliwość aplikacji kremu łagodzącego - hydra Vital Faktor K.

Informacje o zabiegu:

Wskazania:

Przebarwienia
Ostuda (przebarwienia hormonalne)
Piegi
Plamy starcze
Plamy posłoneczne

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane:

Ciążą i laktacja
Opryszczka
Alergie
Infekcje bakteryjne i wirusowe
Nadwrażliwość na światło
Bliznowce-keloidy

Efekty zabiegu:

Stan skóry poprawia się około 1 tydzień po zabiegu. U osób o ciemnej karnacji efekty widać wcześniej niż u osób o karnacji jasnej - u których efekt pojawia się ok 3 tyg po zabiegu. Można określić, że widoczność przebarwień zmniejsza się o około 95 %.

Schemat terapii

Etap 1 - odbywa się w gabinecie lekarskim i polega na aplikacji na skórę preparatu maski Cosmelan 1 , która pozostaje na skórze przez od 5 - 10 godzin. Maska jest następnie zmywana przez pacjenta w domu po czasie określonym przez lekarza na podstawie fototypu skóry.

Etap 2 - polega na kontynuacji terapii przez pacjenta w domu kremem Cosmelan 2 . Pozwala na podtrzymanie i pogłębienie efektywności zabiegu. Kontynuacja leczenia w domu pozwala na osiągnięcie trwałości efektu oraz skuteczne usunięcie przebarwień.

Chociaż pod koniec pierwszego tygodnia będzie już widoczna znaczna poprawa stanu skóry i rozjaśnienie przebarwień, to kuracja musi być kontynuowana conajmniej 3 miesiące. Skrócenie terapii może spowodować powrót do stanu wyjściowego i konieczne będzie powtórzenie zabiegu.

Zalecenia pozabiegowe

Ważne jest zachowanie ciągłości kuracji. Jeśli stosowanie kremu Cosmelan 2 zostanie przerwane, przebarwienia mogą pojawić się ponownie, ponieważ terapia nie eliminuje tendencji do hiperpigmentacji, ale jedynie ją przerywa. Po a także w trakcie terapii trzeba także pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych z faktorem SPF 50. Jeśli nie zastosujemy ochrony, przeciwsłonecznej a organizm ma skłonności do powstawania przebarwień - przebarwienia mogą powstać ponownie.

Działania niepożądane są zwykle umiarkowane i przemijające. Jest to najczęściej złuszczanie skóry do 10 dni, zaczerwienienie, tkliwość, pieczenie, nasilenie zmian trądzikowych oraz przebarwienia pozabiegowe u osób nieprzestrzegających ochrony przeciwsłonecznej.

Podział przebarwień:

  • Naskórkowe
    • związane z nadmierną liczbą melanocytów w naskórku
    • związane z nadprodukcją melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów.
  • Piegi – liczne, drobne, nieregularne, jasno – lub ciemnobrązowe plamki zlokalizowane głównie na twarzy, ale również na ramionach dekolcie, plecach. Występują u osób o jasnej karnacji. Nasilają się pod wpływem opalania. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i jest dziedziczne jako cecha dominująca. Piegi występują z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn, szczególnie często pojawiają się u osób o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.
  • Melasma – jedno z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet. Pojawia się najczęściej po 30 roku życia. Rola czynników powodujących to schorzenie nie jest do końca wyjaśniona. Są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone, brązowe plamy bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Symetria ognisk sprawia, że przybiera ona wygląd maskowaty. Najczęstsza jest forma objawowa występuje w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (chloasma uterinum) – u 10-20% kobiet, zażywania leków (np. hydantoiny) oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Wykwity nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na ultrafiolet (także w solarium).
  • Plamy soczewicowate starcze – okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (również tego z solarium), głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi, a także przedramionach i podudziach. Najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.
  • Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.
  • Skórne – melanina zlokalizowana w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej.
  • Mieszane – cechy przebarwień naskórkowych i skórnych.
Gabinet stomatologiczny Płock i kosmetyka